Hogyan képzeld el?
Legegyszerűbben úgy, hogy coach-ként nem egy műszaki területtől távolabb álló segítővel találkozol, hanem egy valódi mérnökkel, aki mellesleg mérnök coach szakmérnök.
Érti a nyelvezetet, nem kell mindent Noé bárkájától elkezdeni egy műszaki területen dolgozó embernek, a tevékenységeddel kapcsolatos problémák is jobban elmondhatóak.
Maga is szakember, aki mérnökként tevékenykedett, tehát van elképzelése, mi több tapasztalata az iparról, a folyamatokról, a problémákról, a megoldásokról.
Ki vagyok én?
MSC gépészmérnök, anyagmozgató géptervező, szervező mérnök, és építési műszaki ellenőr. Szerencsém volt multi és nem multi környezetben is sok mindent megismerni, a gépgyártás, élelmiszeripar, építőipar, bányászat, oktatás területén. Ráadásul otthonosan mozgok a villamosság és az IT területén is. Soknak tűnik? Talán. De ezt hozta a sors, és én élveztem, és élvezem hogy ha nem is lettem egy területen expert, talán éppen ezért meg is maradt az a szemléletmód, ami egyben képes látni egy-egy folyamatot, problémát.
Coach beszélgetéseknél amúgy is Te vagy a saját területed igazi szakembere, én nem akarok, nem is tudnék a tanácsadód lenni.
Hogyan tudok én neked segíteni?
Biztos ismered azt a 'tanmesét' amikor a nagy kamion beszorul a híd alá. A szakemberek, tűzoltók órákon át küzdenek, hatalmas dugó keletkezik. Csak pár centi hiányzik. Ekkor egy nézelődő kislány megszólal: 'Miért nem engedik le a kamion kerekét?' - Tényleg, miért nem?
Nem tudom mennyire városi legenda ez a történet, bár szerintem valahol, valamikor hasonló történhetett is, de mindenesetre elgondolkoztató. Hasonló történetek biztos vannak (lentebb én is írok két sajátot), és mindegyiknek van egy tanulsága. Egy kívülálló, de azért bizonyos előtudással rendelkező ember, olyan elakadásoknál is remek segítséget tud nyújtani, ahol a benne lévő szakemberek már nem. Ez sajnos egy mindannyiunkra jellemző 'probléma csőlátás'.
De nem csak konkrét problémánál tudok segíteni. Van egy mérnök ügyfelem, aki immár rendszeresen felkeres. Van hogy konkrét dologgal, de van hogy általános témával. Azt mondja, mivel ő kreatív munkát végez, egy témába nem vágó beszélgetés, egy látszólag idegen probléma is sokszor lendíti át egy-egy 'alkotói válságon'
Kinek ajánlom?
Magánembereknek, olyan hétköznapi problémáknál akár, amikor egy-egy nagyobb beruházás előtt szeretnék végiggondolni, melyik alternatíva lenne a legjobb. Ha pl egy kereskedőt kérdez, akkor természetesen a kereskedő portékája a legjobb megoldás. Ha egy ismerőst, akkor az amit az ismerőse is megcsinált. Lesz aki rábeszél, lesz aki lebeszél. Ez a sima mindennapi pszichológiai reakció, nem ismeri az objektivitást, csak a szélsőséges megoldásokat.
A mérnök coach viszont abban segít, objektívan végignézhesd, súlyozd a lehetőségeket. Minimális beruházás milliós költségek előtt. Mert mindenkinek van otthon olyan megoldása, amit ma másként csinálna....
Cégeknek a meglévő folyamatok elfogulatlan áttekintése, műszaki-mérnök kollégák motiválása, külső szemlélő bölcsessége, hibák feltárása, megoldásokra való rávezetés. Ezernyi dolog, amit mindig az adott cég, adott időszaka határoz meg. Valójában kis befektetés, racionálisabb megoldások - ami konkrétan pénzt hoz a házhoz, pénzt takarít meg.
Nem műszaki jellegű intézményeknek. Talán meglepő, de sok olyan intézmény van, ami akkor találkozik műszakival, ha gondja van, ha gyors és hatékony megoldást keres. Sokszor még azt sem tudják, van jobb és olcsóbb megoldás, mint amit most használnak. Tipikusan a homlokra csapásos felismerések időszaka. Nem gond ez, nem mindenki született műszakinak, miért kellene tudatában lenni költséghatékony megoldásoknak.
Ajánlat, személyes találkozó kérése:
+36 70 3600 407
Magánszemélyeknek: első találkozó kötelezettségmentes és ingyenes
Cégeknek, intézményeknek: Eger és közvetlen környéke személyes helyszíni megbeszélés ingyenes, távolabb egyedi egyeztetés alapján.
Két történet, mindkettő valós, és az én életemből ragadtam ki példának.
1. Multi cég, aki egy több mint száz éves épületegyüttesben próbál magas színvonalú termelés végezni. Az épület jellegéből adódóan, az anyagmozgatás és tárolás csak erős kompromisszumokkal oldható meg. Két épület van egymásnak építve, a régi, és a 70-80'-as évek betonszörnyetege, és gondolom az akkori értelmetlenségek miatt a két épület között szinteltolások vannak. A két épület között lift, azonban az a régi, magasabb belmagasságú épület legfelső emeletét már nem éri el. Anyagot kell a két felső emelet között mozgatni. Lift ugye nem megy fel, gépház régi köteles liftgépház. Az átadó hely alacsony, a 3 egység magasan tárolt anyag nem fér el, ráadásul a gyártáson helyhiány miatt ugyancsak 3 magasan kell tárolni, mozgatni.
Egy mérnök kolléga kapja a projektet, és becsületesen, magára a problémára koncentrálva, tervez, ötletel, ajánlatokat kér. A javasolt megoldása, amit a közös műszaki havi szeánszon ismertet is, két egyszerű robot, egyik átpakolja 2 magasra, áttolható, másik visszarakja ugyancsak 3 magasra. Minden remek, csak hát az ár jó pár tízezer EUR. A műszaki kollégák keresik a gyenge pontokat, ki-ki habitusa szerint, de még mindig a megoldás mint egyetlen lehetőség körül járva bonzolgatják a témát.
Érdeklődve figyeltem, majd megvárva fiatal mérnökként, hogy az öregek között ne legyen bántó, meg hát az ötletem kb 2 havi melót dobna ki az ablakon, egy kis csendben megszólalok. 'Miért nem a liftet dobjuk ki, építünk egy korszerű hidraulikus liftet a régi aknába, és nem csak ez, hanem a lift probléma is megoldódik...?' - Liftet alakítottuk végül át, kb 1/3 költséggel, és több régi gondot megoldva.
2. Építési probléma. A helyszín, egy un. kopolit üveges lépcsőház, ami klimatizált helységekbe vezet, szocialista időszak energiapazarló, de legalább értelmetlen megoldása. Nyáron dög meleg van, télen nem bírunk fűteni, de télen nyáron vért izzad a klimatizált gyártás légparaméteréért felelős szakember.
Mivel acél szerkezet, és hát az elődök az átkosban nem csak rossz megoldásokra, hanem trehány munkára is képesek voltak, hát az acél szerkezet rozsdásodik, fel kell újítani. Megoldás, ki kell venni az öreg kopolit üvegeket, de bizony egy része törni fog. Nem baj, veszünk pótlást, de ilyet már nem gyártanak. A gyárnak meg van még a régi gépe az udvaron, de csak plusz költségért üzemelik be. Szaporodnak a nullák a projekt költségtervben.
Megint csak két-három hónap tervező munka után ismerem meg a problémát.
'- Miért nem dobjátok ki a üveges megoldást. Az acél szerkezet lehetne egy könnyű szerkezetes, szigetelt, vakolt fal tartóváza, ablakokat tesztek a fénynek, és kész is van. Ráadásul a klíma problémák is lecsokkennek, energiát takarítotok meg, jobbak lesznek a gyártáso paraméterek....' - Hát, végül itt sem a kopolit üveg lett a megoldás, hanem a vakolt könnyűszerkezet.
Persze, hasonló példa van még pár, és tudom, hogy bárhol ma is találnék. A kérdés már csak az, 'késő bánat, eb gondolat', vagy adunk egy esélyt a kívülálló szakember objektivitásának.....